Комисията провери - министър-председателят, заместник-министър председателите, министрите и заместник-министрите - Министерски съвет с министър-председател Димитър Главчев, назначен с Указ № 222 от 27.08.2024 г. ;
Комисията излезе с Решение № 2-2426 - кандидати за общински съветници – обл. Търговище и извърши проверка на лица, регистрирани от ОИК за участие в нови и в частични местни избори на 20.10.2024 г.;
Комисията излезе с Решение № 2-2425/ 08.10.2024 г. - РИК – избори за народни представители за 51 Народно събрание, насрочени на 27.10.2024 г. ;
Публични изяви
Комисията по досиетата гостува в Техническия университет- Варна
На 25 октомври 2022 г. в Техническия университет - Варна, Комисията представи документалния сборник „Държавна сигурност и терористичните актове в България 1944-1991“ в две части. Комисията бе представена от Евтим Костадинов, председател, Мариана Даракчиева, секретар, Екатерина Бончева, Иванка Жекова и Георги Пангаров, членове и представители от експертния състав на специализираната администрация.
Домакин на срещата беше доц. д-р Тошко Петров, ръководител на катедра „Социални и правни науки" и студентите от специалност „Социален мениджмънт”.
Представянето откри доц.д-р Тошко Петров, който изказа благодарността си към Комисията за осъществената среща.
Председателят на Комисията Евтим Костадинов, в своето изложение се спря на основните акценти от работата на Комисията през годините - събирането на всички архивни документи от бившите тайни служби от съответни ведомствени организации, създаването на Специализирания архив в Банкя и установяването и обявяването на принадлежност на всички лица, които са публични личности или заемат/заемали публични длъжности по смисъла на закона.
Г-н Костадинов подчерта, че работата на Комисията е насочена и в посока публичност на архивите, за да може документите съхранявани в Централизирания архив да достигнат до всички – граждани, изследователи, до академичната общност в лицето на преподавателите и студентите, които чрез своя прочит могат да добият представа за събитията през посочения период.
„Чрез нашите издания, ние целим да покажем, че структурите на Държавна сигурност са навлезли изцяло в обществено-политическия, социалния, икономическия и културен живот през тези години от 1944 до 1991 г., като тяхната единствена цел е била да осигурят комфорта на управляващата тогава върхушката на господстващата единствена политическа сила - комунистическата партия“- каза председателят на Комисията.
В края на изказването си г-н Костадинов, разказа и за международната дейност на Комисията, която е пълноправен член на Еврейската мрежа за съхранението на архивите на бившите тайни служби на страните от бившите социалистически страни, т.н Източен блок.
Г-жа Екатерина Бончева, член на Комисията, доразви темата за международното сътрудничество със страните членки на Европейската мрежа, като сподели, че за съжаление повечето от техните комисии са вече превърнати в Институти за национална памет и „колко напред са те от нас и то не по наша вина, защото при тях има до голяма степен подкрепа от държавата... Нашето желание и ние да прераснем в Институт за национална памет .... затова работим и като институт за Национална памет и тези сборници, които издаваме доказват това, защото тези документи остават като една памет, абсолютно доказателство, какво е представлявал комунистическия режим по това време.“- каза тя.
Г-жа Бончева цитира първия документ от сборника от 1952 г., в който на езика на ДС се говори за „бандитизъм“ и вече по късно навлиза термина „тероризъм“. Ако могат да се обобщят събитията от началото на 50-те и до края на 80 те години – „Всеки инакомислещ, който не само с действия но и в мислите си застава срещу социалистическия режим може да бъде определен първоначално като бандит и по нататък като терорист.“ Според нея „Големият въпрос, който възниква от тези документи е: Имало ли е в България тероризъм и имало ли е организирани терористични организации в класическия смисъл на думата?“
От документите в сборниците личи, че самата Държавна сигурност признава, че в основата на тези терористични актове стои преди всичко враждебното отношение към народната власт или личният мотив. В сборниците има редица конкретни примери и събития, които потвърждават тази теза.
Главен експерт Красимир Кръстев, който е и съставител на сборника, в своята презентация, направи по-конкретен анализ на темата.
Документите показват силно идеологизирания и пропаганден характер на понятието тероризъм, което е характерно за тоталитарните режими.
Трудно може да бъде направен опит за периодизация на терористичните актове в Народна република България, но като цяло може да се маркира един вододел преди и след взривовете на Централна гара – Пловдив и Аерогара – Варна от август 1984 г. Докато през т. нар. първи период е характерно наличието по-скоро на отравяне на заплахи, отколкото на реални действия, то през следващият период, вече има и реални действия. Разбира се преди атентатите в Пловдив и Варна има някои действия, които носят белезите на терористични актове, като например тези в Нови Кричим от края на 1969 г. или други, които Държавна сигурност определя като такива, но са базирани на битови или лични мотиви. Особеното при т. нар. втори период от средата на 80-те години на ХХ век е, че терористичните актове или опитите за такива са в основата на съпротива срещу Възродителния процес. Характерното за тях е, че те се открояват с повече жертви и значително по-големи материали щети.
Интересното в този сборник е че, за пръв път в нашите издания има приложение с богат снимков материал от конкретните събития, много веществени доказателства използвани в хода на разследването.
След преставането студентите имаха възможност да получат изчерпателни отговори на зададените от тях въпроси.
Срещата завърши с прожекцията на късата версия на документалния филм „Комисията по досиетата и отварянето на архивите на Държавна сигурност“.
Решения
>> Решение № 2-2425 от 08.10.2024 г.- РИК – избори за народни представители за 51 Народно събрание
>> Решение № 2-2423 от 27.09.2024 г. - кандидати за общински съветници – обл. Стара Загора
>> Решение № 2-2421 от 25.09.2024 г. - кандидати за общински съветници – Софийска област
>> Решение № 2-2419 от 05.08.2024 г. - кандидати за общински съветници – Столична община
>> Решение № 2-2417 от 30.07.2024 г. - кандидати за общински съветници – обл. Смолян.
>> Решение № 2-2415 от 22.07.2024 г. - кандидати за общински съветници – обл. Сливен.
>> Решение № 2-2414 от 16.07.2024 г. - кандидати за общински съветници – обл. Силистра