Документите проговарят
Съобщете ни, ако имате проблем с тази страница.
„Документите проговарят” e рубрика на Комисията, в която ще бъде поднасяна информация за издания, за научни публикации, за книги, за разказите на читатели, свързани с прочетеното в архивите на комисията.
„Политическата логика на социалистическото потребление“- през призмата на архивните документи
В края на месец юни на книжния пазар излезе книгата на Мартин К. Димитров „Политическата логика на социалистическото потребление“. Младият автор е доцент по политология в университета в Ню Орлийнз /САЩ/. Занимава се с изучаването на авторитарните режими и по-специално с изучаването на Китай в сравнителна перспектива с други бивши и настоящи комунистически режими. Както авторът сам споделя, България заема централно място в книгата, разглежда българския случай в сравнителен план, базира се на проучвания и събиране на материали в различни архиви по света.
Книгата почива основно на архивни източници, събирани в продължение на десетина години в България и извън нея.
Г-н Димитров започва проучването си през 2009 г. в читалнята на Комисията по досиетата и продължава до 2017 г., като през този период е прегледал около 250-300 архивни единици, като всяка от тях е средно по 150-200 страници.
Проучването продължава и в архивите: в Германия (Архива на ЩАЗИ и Федералния архив), в Русия (Архива на фондацията на Горбачов и Държавния архив на Руската федерация), в Китай (Общинския архив на Шанхай, както и специализирани фондове на библиотеките в Пекин и Шанхай), в Куба (Националната библиотека "Хосе Марти") и в Тайван (Архива на Гоминдана).
„За мен интересното беше, че понякога много ценни документи от една страна се намират в архиви в друга страна - например в Института "Хувър" в Станфорд има много богата колекция от съветски и китайски архивни документи, в Центъра за университетски услуги в Хонг Конг има китайски документи, които са недостъпни в Китай, а в Библиотеката на Конгреса на САЩ има безценни съветски документи. Също така с изненада установих, че кубинската преса е много по-добре запазена и архивирана в Латиноамериканския институт в Берлин отколкото в Хавана. Човек се учи да се радва на такива неочаквани открития, на късмета да намери нещо там, където не го очаква..“- споделя авторът.
Настоящата книга се фокусира върху няколко взаимосвързани въпроса, които ни позволяват да хвърлим светлина върху политическата логика на социалистическото потребление. По-конкретно тя се съсредоточава върху следните неразрешени проблеми: кога комунистическите режими започват да обръщат внимание на потребителските очаквания на населението; как установяват какви са тези очаквания; как се опитват да ги задоволят; и как тяхната неспособност впоследствие да овладеят тези очаквания увеличава вероятността от крах на системата. Идентифицирайки един извън електорален механизъм за включване на гражданите в авторитарното управление, книгата дава принос към три типа литература: изследванията на социалната държава в условията на автокрация, литературата за икономическите шокове и демократизацията, както и в по-широк смисъл – бързо разрастващата се литература за устойчивия авторитаризъм.
Откъс от книгата може да прочететe: ТУК
Решения
>> Решение № 2-2436 от 05.12.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2435 от 02.12.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2434 от 25.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2432 от 18.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2431 от 11.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Ямбол
>> Решение № 2-2430 от 04.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Шумен
>> Решение № 2-2428 от 29.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Хасково