Документите проговарят
Съобщете ни, ако имате проблем с тази страница.
„Документите проговарят” e рубрика на Комисията, в която ще бъде поднасяна информация за издания, за научни публикации, за книги, за разказите на читатели, свързани с прочетеното в архивите на комисията.
Корупционната България в три тома
Агентите на Държавна сигурност и корупцията в България
Не са много качествените изследвания в България, които хвърлят светлина върху смяната на тоталитарния комунистически режим с демократично развитие на страната.
Още по-малко са онези от тях, които правят връзка между участниците във важни събития, задкулисните процеси и зависимостите от тоталитарните комунистически служби.
Едно от изключенията е изследването „Корупционната България”. То е издадено в три тома (2016-2018) и представлява историята на българската корупция в годините на преход от комунизъм към демокрация.
Негови автори са общественикът Евдин Сугарев и журналистите Христо Христов, Красен Николов (с участие във 2 и 3 том) и Петър Бучков (с участие в 1 том), а изданието е на Граждански сдружение „Либертариум”, осъществено с подкрепата на фондация „Америка за България”.
Тритомникът проследява конкретни случаи на корупция – най-емблематичните за периода 1989-2018 г.
Първият том обхваща годините 1989-1997 г., вторият том разглежда корупционните скандали в периода 1997-2005 г., а третият том – 2005-2018 г.
Отличителното на тритомното изследване за корупцията е, че то не само разглежда най-важните случаи в отделните периоди след краха на тоталитарната комунистическа система, но много педантично отбелязва кои лица, замесени или свързани в корупционни афери, са свързани с Държавна сигурност или разузнавателните служби на Българската народна армия.
Авторите са се възползвали от създадената от Комисията по досиета на сайта ѝ база и възможност за проверка за принадлежност към тоталитарните служби, като съвестно са отбелязвали зависимостите от ДС на различните участници в разгледаните от тях корупционни казуси.
Обикновено повечето от авторите да подобни изследвания пропускат тази възможност, къде от незнание, къде от липса на професионализъм и стремеж към обективност, с което вместо да осветят „затъмняват” и без това прикриваните през годините връзки и зависимости от тоталитарното минало.
Подходът на екипа на „Корупционната България” обаче е добър пример и дава възможност на читателя да задържи вниманието си върху влиянието на щатните и нещатни сътрудници на тоталитарните комунистически служби при важни процеси от прехода, в случая върху конкретни корупционни случаи, като показва техния генезис – практики, методи и способи от времето на тоталитарното управление на режима на БКП.
Така например в първия том от изследването присъствието, връзките и ролята на различни лица от комунистическите служби е показано в следните глави:
„Неявните фирми на Държавна сигурност и приватизирането на контрабандните им канали след промените”, „Външният дълг – фалитът на комунистическия режим”, „Оръжейната търговия”, „Фирмите на външнотърговските дружества и опитите за връщане
на изнесените капитали зад граница след краха на комунизма”, „Корупционните схеми при източването на ДЗУ”, „Македонската оръжейна сделка”, „КТ „Подкрепа“ – заможният синдикат”, „Корупционният модус на 90-те – „Мултигруп“, „Приятелският кръг „Орион“, „Масовата приватизация и нейните масирани грабежи”, „Зърнената криза”, „Аферата „ Акрам“, или тайното финансиране на БСП”, „Тайната приватизация на българските банки”, „Банковият фалит на България” и др.
Във втория том на изследването присъствието на кадри и агенти на Държавна сигурност или разузнавателните служби на БНА е отбелязано в следните глави:
„Кредитните милионери – осветяването им чрез Закона „Каракачанов“ и „законното“ намаляване на задълженията им при деноминацията”, „Контрабандните канали и институционалните им защити”, „Мобилтел“ – златната кокошка на руския олигарх
Майкъл Чорни в България”, „Безмитните магазини – как законно се корумпира държава”, „Подкупи, лъжи и „Видео интернешънъл“, „Петролгейт“ и следите към БСП”.
В третия том зависимостите от лица, свързани с комунистическите служби са описани в главите:
„Скандалът „Сапард“, „Замените на гори и земи”, „Изкуствено предизвиканият фалит на „Кремиковци“, „Бацилът“ ДПС – корупцията и кадрите от партията на Доган”, „Да източиш Националната разузнавателна служба”, „Ало, Ваньо”, „Проектът „Цанков камък“ и неговият консултант”, „Вълшебното“ тефтерче на Златанов – случаят с председателя на „Комисията за конфликт на интереси“, „Фалитът на КТБ” и др.
С осветяването на участието на агентите на комунистическите тоталитарни служби в различни корупционни скандали изследването „Корупционната България” убедително показва колко много преходът е бил зависим от Държавна сигурност и разузнавателните служби на БНА и техните агентурни мрежи.
Решения
>> Решение № 2-2434 от 25.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2432 от 18.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2431 от 11.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Ямбол
>> Решение № 2-2430 от 04.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Шумен
>> Решение № 2-2428 от 29.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Хасково
>> Решение № 2-2427 от 18.10.2024 г.- Кандидати за народни представители в 51-то Народно събрание
>> Решение № 2-2426 от 08.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Търговище