Медиите за нас
Комисията по досиетата проведе работна среща в Архива на ЩАЗИ в Берлин;
desebg.com
Както desebg.com писа Комисията по досиетата е на работно посещение в Берлин, където тази вечер ще представи изложба, сборник и документален филм в Българския културен институт по инициативата ѝ „Отворените архиви на тайните служби – ДС и ЩАЗИ“.
До юни 2021 г. Архивът на ЩАЗИ бе към Федералната служба за архивите на Министерството на Държавна сигурност на бившата Германска демократична република (ГДР), а след това бе прехвърлен във Федералния архив на Германия.
„Архивите на ЩАЗИ са вече част от националната памет и история на Германия“, обясниха домакините на българската делегация.
Те посочиха, че около 200 представители на академичната общност се занимават с изследване на архивите, като акцентът е историята на трансформацията на тоталитарната държава ГДР след падането на комунистическата диктатура в нея през есента на 1989 г.
Научните трудове са насочени с образователна цел към младите поколения в университетите и училищата.
Desebg.com припомня, че след 1989 г. германските власти приеха закон за лустрацията на бившите комунистическите функционери от ГДР и щатните и нещатни сътрудници на ЩАЗИ.
Тази лустрация действа и към момента и не позволява подобни компрометирани фигури, свързани с режима в бившата ГДР да заемат ръководни постове в германската държава и общество.
От своя страна председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов изтъкна, че в България не е приета лустрация, а задължение на Комисията е да извършва проверки за принадлежност към тоталитарните комунистически служби съобразно закона за досиетата на лицата заемали, заемащи или кандидатстващи за ръководни постове.
Той се заинтересува на какъв етап е процесът на дигитализация на архива на ЩАЗИ.
Домакините обясниха, че процесът не е в напреднала фаза, но имат намерение да бъдат дигитализирани най-важните документи на ЩАЗИ и да се даде възможност за свободен достъп до тях и използване от граждани, журналисти и изследователи.
Те посочиха Естония, като най-напредналата страна в дигитализацията на архивите на репресивните апарати при комунизма в Европа.
Евтим Костадинов сподели, че в България Комисията има проблем с финансирането на този процес, за който се изисква средства за специална техника и добре обучени екипи (бюджетът на независимия държавен орган бе намаляван неколкократно през последните години, б.а.).
„При нас в България хората, които идват в нашата читалня, искат да пипнат архивите, да се докоснат до оригиналните документи. От друга страна изследователите желаят до получават бърз достъп до документите, които се интересуват и ние се стремим да удовлетворяване техните заявки“, отбеляза Костадинов.
„Предстои ни дълъг път на съставяне на знанието за тоталитарния комунистически период“, бяха единодушни и двете страни.
Архивът на ЩАЗИ се намира в един от централните корпуси на бившия комплекс на източногерманската тайна полиция.
Централната сграда пък е превърната в музей на ЩАЗИ, а отвън е изложена постоянна изложба, която запознава посетителите с мирната революция през есента на 1989 г. и падането на Берлинската стена, както и с преследването на граждани на ГДР от ЩАЗИ по различни политически причини.
Домакините предоставиха възможност на българските си гости да разгледат архива, а представителите на Комисията по досиетата констатираха, че по идентичен начин и условия се съхраняват архивните материали на ДС и разузнавателните служби на БНА, които Комисията събра и обедини в изградения от нея през 2011 г. Централизиран архив в гр. Банкя.
За сравнение архивите на ЩАЗИ представляват 111 км, а тези на ДС - 14 км.
Решения
>> Решение № 2-2440 от 13.01.2025 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2438 от 08.01.2025 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2437 от 17.12.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2436 от 05.12.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2435 от 02.12.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2434 от 25.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.
>> Решение № 2-2432 от 18.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.