Комисията излезе с Решение № 2-2432 от 18.11.2024 г.- Отраслова приватизация 1998 г.;
Комисията провери председателите, заместник-председателите, членовете на ръководни и контролни органи на политически партии или коалиции – ПП „Демократично движение „Родолюбие“;
Комисията провери председателите, заместник-председателите, членовете на ръководни и контролни органи на политически партии или коалиции – ПП „Български земеделски народен съюз - център /БЗНС-Център/“;
Публични изяви
Комисията по досиетата в сътрудничество с Българското посолство в Берлин, осъществиха съвместен проект на тема: „Отворените архиви на тайните служби –ДС и ЩАЗИ“.
На 16 март 2023 г. Комисията по досиетата в сътрудничество с Българското посолство в Берлин, осъществиха съвместен проект на тема: „Отворените архиви на тайните служби –ДС и ЩАЗИ“.
Представянето се състоя в Българския културен Институт в Берлин, със съдействието на Българското посолство във Федерална република Германия, ръководено от Н. Пр. извънреден и пълномощен посланик Елена Шекерлетова и с любезното домакинство на Българския културен институт в Берлин с директор Борислав Петранов. Специално за срещата пристигна и д-р Андрей Ковачев от Европейския парламент в Страсбург, който взе участие по темата. Г-жа Стефани Йост, бе представител на Федералния архив и в частност на архива на ЩАЗИ в Германия, която проследи темата с голям професионален интерес.
Комисията бе представена от Евтим Костадинов, председател, Мариана Даракчиева, секретар, Екатерина Бончева, Ваня Жекова, Борис Михайлов и Георги Пангаров, членове, Антония Гулева , началник отдел ИПА и Марко Цветков старши експерт в отдела.
Модератор на представянето бе Борис Михайлов, член на Комисията, който откри срещата с няколко встъпителни думи и предостави думата на г-жа Шекерлетова, извънреден и пълномощен посланик на Р България в Германия.
Посланик Шекерлетова, като домакин на срещата, поздрави гостите в пълната залата и изрази радостта си, че гостуването на Комисията по досиетата е предизвикало такъв жив интерес. Тя изяви надеждата, че дебатът за съхранението на националната памет у нас ще намери своето място сред обществото.“ Вероятно с времето ще стигнем онова ниво на мъдрост и дистанцираност, за да прочетем тези страници от историята ни по най-добрия начин“, каза още посланик Шекерлетова.
Председателят на Комисията Евтим Костадинов, от своя страна благодари на г-жа Шекерлетова за нейната отзивчивост и гостоприемство, за осъществяването на тази среща, за да може темата да стане достояние за повече хора , да се докоснат до архивните документи и да оценят работата на Комисията, във всичките и аспекти.
Д-р Андрей Ковачев, евродепутат в Европейския парламент в Страсбург, в своето изказване, заяви че: „Радвам се, че точно в Берлин се провежда такова събитие с българската Комисия по досиетата. Тя работи на принципа на китайската капка, въпреки всички сложни политически моменти, които има в България ....“.
Той изказа своята благодарност към всички членове на Комисията, за неуморната работа, която са свършили през годините и която продължават да вършат.
В заключение призова всички: „Ние трябва да познаваме нашата история, да я предаваме на младите поколения и никога да не повтаряме грешките от нея“.
„17 години Комисия по досиетата“ – бе темата на представянето на Евтим Костадинов, чрез подробна мулти- медийна презентация, която бе на английски език, за улеснение на чуждестранните гости. В нея подробно бяха засегнати основните моменти от приемането на Закона за досиетата от 2006 година, създаването на комисията Костадинов-2007 г., участието на България в учредяването на Европейската мрежа на страните съхраняващи архивите на бившите тайни служби 2008 г., изграждането и откриването на Централизирания архив в Банкя – 2011 г., събирането съхранението и обработването на архивния фонд, който възлиза на 14.5 км., организирането на издателската и публична дейност на Комисията и всички трудности през които е минала до днес 2023 г.
„ДС и ЩАЗИ, връзки и зависимости“ това бе темата, която разви г-жа Екатерина Бончева, член на Комисията, представяйки документалния сборник от поредицата „Из архивите на ДС“- „Държавна сигурност и ЩАЗИ“. Това е издание на Комисията от 2014 г., което бе преиздадено, специално за неговото представяне н Берлин.
Г-жа Бончева предложи на вниманието на аудиторията няколко основни документа от сборника, които показват връзките и зависимостите между българската ДС и германската ЩАЗИ, които работя по съветския модел на КГБ в двете страни.
„Пет са основните направления, по които ДС и ЩАЗИ са работили съвместно: външно разузнаване, активни мероприятия, възпиране на бягствата зад граница, вербовки и т. нар. пощенски канал“, посочи Екатерина Бончева.
Бягството зад граница е свързано преди всичко с многобройните опити източногермански граждани да търсят свободата на Запад, идвайки като туристи по нашето Черноморие и бягайки през границата за Гърция, Турция или Югославия. Статистиката сочи, че според документите на ДС 70% от бегълците от ГДР през НРБ са от средите на интелигенцията, за съжаление голяма част от тях са намерили смъртта си в тези си опити.
Изложбата „Десталинизацията дилемата на едно противоречива десетилетие 1953- 1964“- /“- представи Марко Цветков, старши експерт в отдел ИПА, на Комисията, която разглежда периода от Смъртта на Сталин до свалянето от власт на Хрушчов. Това е период, който дава своето отражение върху обществено политическия живот, не само у нас, но и в цяла Източна Европа.
Марко Цветков подчерта един малко известен факт. Повече от месец преди да започнат работническите бунтове в ГДР, в България се провежда първата подобна акция в страните от Източния блок – стачката на тютюноработниците в Пловдив, която потушена с жестокост, макар и исканията на работниците да са били социални, а не политически.
В крайна сметка, това десетилетие завършва така „ От едно развенчаване на култа към личността се преминава към един нов култ на личността, но вече към този на Тодор Живков“.
„Комисията по досиетата и отварянето на архивите на Държавна сигурност“ това е заглавието на документалния филм с чиято прожекция завърши събитието. Продуцент на филма е Комисията, а сценарист Христо Христов, журналист.
„От всички декомунизационни процеси единствено отварянето на досиетата на Държавна сигурност успя. Нито имаше правосъдие за престъпленията на комунистическия режим, нито лустрация, нито премахване на комунистическите символи и паметници. Затова демократичното общество в България може да се гордее с Комисията по досиетата“ в заключение обобщи журналистът.
След близо 3 часа срещата в БКИ завърши с дискусия сред посетителите на чаша вино.
Решения
>> Решение № 2-2431 от 11.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Ямбол
>> Решение № 2-2430 от 04.11.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Шумен
>> Решение № 2-2428 от 29.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Хасково
>> Решение № 2-2427 от 18.10.2024 г.- Кандидати за народни представители в 51-то Народно събрание
>> Решение № 2-2426 от 08.10.2024 г.- кандидати за общински съветници – обл. Търговище
>> Решение № 2-2425 от 08.10.2024 г.- РИК – избори за народни представители за 51 Народно събрание
>> Решение № 2-2423 от 27.09.2024 г. - кандидати за общински съветници – обл. Стара Загора